Sağlık Yönetiminin Geleceği

Merhaba meslektaşlarım, teknolojik gelişmelerin önemini bu yazımıza konuk edelim ve gelin bu değerli bölümü yetkinliklerimizi arttırarak geleceğe taşıyalım.

Sağlık Yönetimi Bölümü Nedir?

Sağlık Yönetimi Bölümü, sağlık kuruluşlarının işleyişini iyileştirmeyi amaçlayan yönetim teknikleri ve politikaları öğreten bir akademik disiplindir. Öğrencilere, sağlık hizmetlerinin planlanması, organizasyonu, koordinasyonu, yönetimi ve denetimi konularında bilgi ve beceri kazandırır. Sağlık yönetiminin geleceği için bireysel olarak neler yapabiliriz, hadi bakalım.

Sağlık Yönetimi Mezunu Nerede Çalışabilir?

Hastaneler, klinikler, sağlık sigortası şirketleri, kamu sağlığı kurumları ilk seçenekler olmakta.  Hastane, klinik kurumlarında ise sahadan (vezne, hasta danışmanı, tıbbi sekreter, şanslıysak insan kaynakların gibi idare departmanlarında) başlarız. Torpiliniz varsa da lütfen bir süre sahayı deneyimleyin. Saha süreci ile insancıl ve doğru karar alabilen bir lidere dönüşürsünüz. Sağlık yönetiminin geleceği sahadan başlar.

Sağlık Yönetiminin Geleceği İçin Nasıl Gelişebiliriz?

Mezun olmadan başlayacağımız noktadayız. Mezunsak sorun değil, istemek kafidir. (Gelişim hayatın her yaşında devam eder. Mezun olmadan yetkinliklerimizi arttıralım.) Sağlık Yönetimi bölümünü okuyan sadece bizler miyiz? Hayır. Hemşireler, insan kaynakları, çalışma ekonomisi, halkla ilişkiler bölüm mezunları. . Sadece kendi aramızda rakip değil, bu kişilerle de rakibiz. Sizlere bir tavsiyem var.  Stajlarınızda objektif gözlemler yapmanız ve hangi birimde/alanda ilerlemek istediğinizi belirlemeniz. Gelecek dijitalleşmekte.

sağlık yönetiminin geleceğine bakan mezun öğrenciler

Dijitalleşen Kurumlarda Sağlık Yönetiminin Geleceği

Kurumlarımız teknolojiyle bütünleşerek yeniden şekillenirken, bilgi ve becerilerimizi sürekli geliştirerek, yarının teknolojik harikalarını bugünden inşa edecek stratejik konumlarda parlayacağız.

Sağlıkta Artırılmış Gerçeklik (AR) ve benzeri teknolojileri kullanarak sağlık yönetimi mezunları, hasta eğitiminde sanal gerçeklik, cerrahi simülasyonlar ve tedavi planlaması gibi yenilikçi uygulamalar geliştirebilir ve sağlık sektöründe öncü roller alabilirler. Sağlık yöneticileri, AR teknolojisi, veri analizi ve hasta yönetim süreçlerini iyileştirecek araçları kullanarak daha etkin karar verebilirler.

  • Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR): Bu teknolojilerin sağlık alanındaki uygulamaları, operasyonel prosedürleri ve hasta etkileşimleri hakkında derinlemesine bilgi sağlar.
  • Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Uygulamaları: Sağlık sektöründe kullanılan yazılım ve uygulamalar konusunda teknik bilgi ve beceriler.
  • Veri Analizi ve Büyük Veri Yönetimi: Sağlık yönetimi karar verme süreçlerini desteklemek için veri analizi teknikleri ve araçları.
  • Dijital Sağlık İnovasyonları: Dijital sağlık trendleri, uygulamalar ve inovasyon yönetimi.
  • Proje Yönetimi ve Değişim Yönetimi: Yeni teknolojileri uygulama süreçlerini yönetme becerileri.

Kurum içinde projeleriniz olacak, projelerde yer alacaksınız. Proje yönetimi bilin. Bir proje sürecinin nasıl oluşturulduğunu bilmelisiniz. Planlamada ve eyleme geçmede en iyi sizler olmalısınız. Daha da değerli olan “veri analizi ve raporlama” yapabilmektir. Kariyerinizde birim sorumlusu olduğunuzda, birimi en etkin şekilde yönetmek size işlenmiş bir koddur. Sizler “sağlık yönetimi” mezunu, sağlık yönetiminin geleceğisiniz.

Sağlık Yönetimi Bölümünü Geleceğe Taşıyalım

Şunu asla unutmuyoruz: “ölçemediğimiz hiç bir süreci, doğru bir şekilde yönetemeyiz” veri en kıymetli girdinizdir. Bu süreçte excel ile başlayarak, Power BI kurslarına gidin. Büyük verilerle çalışmayı ve raporlamayı öğrenin. Eğer ilgi ve alakanız varsa SQL veri tabanı giriş seviyesi de olsa ekstra kursunu alın. (Veri süreçlerine öneri yapacağınız zaman kod dilinden anlayan olmak kıymetli.) Çalıştığınız kurumlarda en önemli iletişimden bahsedelim.  Hasta psikolojisi iletişimi, burada önemli olan sahadan gelen bir birey olmanız. Ekip iletişimi, birliktelik ve çeşitli karakterlerle bir hedefe ilerleyebilme sürecidir. HBYS (hastane bilgi yönetim sistemi) iletişimi, tüm girdi ve çıktıları anlama ve yönetebilmektir.  İçinde bulunduğumuz sistemi anlamak için öğrenmeliyiz.

Gelecekte, yazılımlar, robotik cerrahiler, sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojileri bizi bekleyecek. Bu teknolojileri yönetmeli, ölçmeli ve iyileştirmeler sunmalıyız. Her zaman iyi kurdu beslemeli ve “insan” kalmalıyız sevgili meslektaşlarım. Sağlıcakla kalın.

Paylaş:

Benzer Yazılar